Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » A Vitamini

a-b-c-d-vitaminiA Vitamini cildin sıhhatli olmasını sağlar, derinin iyi durumda kalması için gereklidir. yine A vitamini gözlerin iyi görmesine yardımcıdır. Gözlerin karanlığa alışması için gerekli olan maddenin imalatında da A gereklidir. Bu vitamin solunum sisteminin üst dokularını korur. Vücuttaki dokuların onarımına, kemiklerin gelişmesine destekçi olur.
A vitamini hangi besinlerde bulunur : koyu yeşil yapraklı daha öteki sebzeler, Kayısı, havuç, tavuk karaciğeri, balık yağı, kara hindiba, böbrek, kuzu karaciğeri, maydanoz, al biber, ıspanak, tere, marul, roka, semizotu, tereyağ, yumurta
A Vitamini Eksikliği : Gözlerin kanlanması, gözlerin karanlığa ahşamamasi, cildin kuruması, vakitsiz yaşlanması, solunum sisteminin mikroplara karşı direncini kaybetmesi bu gibi bozukluklara yol açar.
Çok Kullanılan A Vitamininin Etkileri Nelerdir : iştahsızlık, kafa ağrıları, saç dökülmesi, kemiklerin sızlaması bunun gibi menfi haller doğurur.
A Vitaminini kaybeden şeyler : Güneş ışınlan karşısında kalan besindeki A vitamini bol miktarda kaybolur. Buna karşılık, pişirme bu vitamini etkilemez.
gündelik A vitamini gereksinim miktarı : 5.000 ünite. Bu vitamin karaciğerde depolandığı için her gün alınması gerekli değildir.

Bir önceki yazımız olan Kızamık Hastalığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır