Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Akne Nedir

AKNE sima, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir ten hastalığıdır. azami ondört ve yirmili yaşlar arasında görülmektedir ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en duyarlı dönemlerinde, çoğunlukla psikolojik sorunlara yol açar.

Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahlaşır. bazen, kanal tıkalı bulunduğu halde, bez yağ salgılamayı sürdürür ve böylece içi yağ dolu bir kist oluşur. Bu yağlı tıkaç aşırı sayıda akne basili kapsar ve bazen de tıkalı bezi başka basiller kaplayıp, cerahatin oluşmasına yol açar. Siyah noktalara tıpta ”komedon” adı verilir; bu komedonlara sadece buluğ çağı aknelerinde değil, çok aşırı yağ kullanıldığı yıllarda rastlanır. Ağız yoluyle bromür yahut iyodür sektör duyarlı şahıslarda, klorlu maddelerle çalışan işçilerde bu komedonlara rastlanır.

Bir önceki yazımız olan A Vitamini başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır