Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anason yarım metre kadar yüksekliğinde yaprakları yuvarlak veya böbrek biçiminde çiçeği beyaz, meyvaları yumurta gibi, tüylü ve beyazımsı bir bitkidir. Meyvası küçük ve kokuludur.
Yakıcı bir lezzeti vardır. Temmuz ve Ağustos aylarında toplanarak kurutulur. Doğu ülkelerinde yetişir. Kokulu olan meyvası ve tohumlan kullanılır. Tesir yapan maddesi «anethol» dür.

ANASONUN SAĞLIĞA FAYDALARI

Anason hazmı kolaylaştıran bir ilâçtır. 30 gram anason yaprağı ya da 15 gram anason tohumu bir litre suda maskrasyonla hazırlanırsa yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir ve hazmı düzeltir. Bağırsaklardakı gazları çıkarır. İdrar söktürür, göğsü yumuşatır. Karın ağrılarında, bulantı ve kusmalarda iyi gelir. Küçük çocukların, bebeklerin mide ve bağırsak bozukluklarında, bilhassa gaz sancılarında anason çok faydalanılır. Midelerinde
kötü gazlar toplanıp kokulu geyirtilerden sıkıntı çeken hastalara bir çay kaşığı karbonat
içinde bir bıçak ucu anason tozu karıştırılarak içirmek yoluyla sıkıntılarını önlemek
mümkündür. Anasondan çıkarılan esans (anason ruhu) da aynı yolla kullanılır. Bu esans bazı diş ilaçlarına ve bazı alkollü içkilere koku vermek için kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Akne Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır