Burdasınız: Ana Sayfa » Hastalık ve Tedaviler » Artikülasyon bozukluğu (harfleri söyleyememe) nedir? Tedavisi ve egzersizleri

artikulasyon
Artikülasyon, dudakların, dilin, çenenin, dişlerin ve damağın yardımıyla ses tellerinden gelen havanın ayarlanarak seslerin oluşturulmasıdır. Artikülasyon bozukluğu ise, ses birimlerinin (fonem) doğru çıkarılamamasıdır. Bu ses bozukluğuna sahip çocuklar yaşına uygun bir şekilde konuşamamaktadır. Artikülasyon bozukluklarının türleri şöyledir: Çarpıtma, kelime içindeki seslerin değiştirilmesi, Çıkarma, kelimenin bir bölümündeki seslerin tamamen silinmesi, Ekleme, doğru seslendirilen bir kelimeye farklı bir ses eklenmesi, ve Yerine Koyma ise kelimedeki bir sesin yerine ona benzer başka bir ses koyulması durumudur.

Artiküler bozukluklar 5 yaş altı çocuklarda yaygın ve normaldir. Fakat bu durum 5 yaşından sonra da devam ederse artikülasyon bozukluğu olabilir. Artikülasyon bozukluğundan şüphelenilmesi durumunda dil ve konuşma patoloğu tarafından konuşma analizi yapılması gereklidir.

Artikülasyon bozukluğunu düzeltmek veya iyileştirmek için birçok terapi yöntemi bulunmaktadır. Kelime kartları kullanılarak çocukların telaffuz etmekte zorlandığı kelimeler üzerinde tekrar yapılabilir. Bu egzersizin çocukların ilgisini çekmesi açısından, doğru telaffuz edilen her 5 kelimeden sonra bir ödül koyulabilir. Ayna egzersizleri, doğru sesleri çıkarabilmek için ağzını nasıl oynatması gerektiğini bilmeyen çocuklarda uygulanabilir. Çocuk yanlış ses çıkarırken ağzını nasıl oynattığını algılayıp bunu düzeltmeye çalışabilir. Artikülasyon bozuklukları zayıf ağız ve dil kaslarından kaynaklanabildiği için bu kasları güçlendirmek de bozukluğu önemli derecede düzeltebilir. Sakız çiğnemek, sert besinler tüketmek ve içeceklerde pipet kullanmak bu kasları geliştirmenin en kolay yöntemidir.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır