Burdasınız: Ana Sayfa » Bitkisel Sağlık » Aslanpençesinin Faydaları

Doğada bulunan bitkilerin bir çoğu ilaçların yanı sıra bir çok derde devadır ve her bitki kendine özgü şifa kaynağıdır. Bunlardan bir tanesi de aslan pençesi olarak bilinir.

  Aslan pençesinin başlıca faydaları şöyledir

* Gebelikte baş dönmesine iyi gelir

* Menopoz dönemindeki rahatsızlıklarda etkilidir

* Kanamayı durdurur ve kalbi güçlendirir

* Vücutta yağ birikimini engeller

* Soğuk algınlıklarında ateş düşürücü etkisi vardır

* Vücuttaki şeker oranını düşürür

* Uykuyu düzene sokar

* Göz hastalıklarında etkilidir

* Kırıklarda ve kangren tedavilerinde etkilidir vs.

 

Bütün faydalarının yanı sıra bu birçok derde şifa olan bitkiyi nasıl kullanacağımızda elbette ki önemlidir. Göz hastalıklarında etkilidir.

MERHEMİ NASIL YAPILIR

Öncelikle merheminin nasıl yapıldığından bahsedelim. Bir tutam aslan pençesinin yaprakları kaynatılarak ezilir. Kanayan yara üzerinde 10 dakikada uygulama yapılarak, Kanama durdurulabilir. Aynı şekilde apseli yaralar ve çıbanların üzerinde uygulandığında toplayıcı ve iyileştirici etkileri mevcuttur.

  ÇAYI NASIL YAPILIR

Yine bir tutam kurutulmuş aslanpençesini bir litre suda kaynatarak çayı hazırlanabilir. Günün herhangi bir saatinde içilen bir ya da iki fincan bu çay vücut için yararlıdır. Özellikle şeker hastalarında hastaların vücutlarındaki şeker miktarını azaltıcı etkisi vardır.

Ayrıca taze yapraklarının hafif acımsı tadı olsa da küçük parçalar halince salataya kullanılarak da tüketilebilir.

Bunun yanı sıra banyo suyuna da ilave edilebilir.250 gr kurutulmuş ya da 5-6 avuç taze aslan pençesi akşamdan soğuk suya yatılır ve ertesi gün bu su ısıtılır. Daha sonra süzülerek banyo suyuna eklenir. Bu uygulama da vajinal rahatsızlıklara akıntıya ve sancıya iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kuşburnu Çayı Yararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır