Burdasınız: Ana Sayfa » Kanser Türleri » Bağırsak Kanseri ve Belirtileri

Bağırsak kanserinin oluşumunda çevresel ve genetik faktörler etkili olsa da bağırsak kanserinin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kalıtımsal etkenler bağırsak kanserinin oluşmasına sebep olan faktörler arasında gösterilmektedir. Aile geçmişinde bağırsak kanseri olan insanların bu hastalığa yakalanma olasılığı çok daha fazladır. Özellikle beslenme konusu bağırsak kanserine etki eden faktörlerdendir. Yine Batı tipi diyetler bağırsak kanserinin olma olasılığını oldukça yükseltmektedir. Hayvansal yağların tüketimi bağırsak kanserinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde kolonoskopi kullanılarak kalın bağırsak kolaylıkla görüntülenmekte ve polip olması durumunda inceleme için alınmaktadır. Risk altında olduğu düşünülen kişiler kolonoskopi aracılığı ile çok kolay bir şekilde kontrol altında tutulabilmektedir. Kolonoskopi doktorun gerekli görmesi durumunda tekrar yapılan bir işlemdir. Kalın bağırsak kanseri belirtileri görülen hastalara uygulanan tedavi yöntemleri arasında radyasyon, cerrahi ve kemoterapi yöntemleri yer almaktadır. Tümörün evresine ve yerleşim bölgesine göre uygulanan tedaviler farklılık gösterebilmektedir. Bağırsak kanserine yakalanan insanların tedavi sürecini aksatmaması halinde bağırsak kanserini yenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi hiçte zor değildir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kanseri Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır