Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Baş dönmesi Tedavisi

bas-donmesi-tedaviBaş dönmesi ve dengesizlik genellikle çabuk geçen hafif bir histir. Ancak bu bazen uzun sürer. Tehlikeli bir hal alır ve nedenini araştırmak gerekir. Doğal ev tedavileri ve yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler çoğu zaman tıbbi tedaviyi destekler v hatta hafif durumlarda gereksiz kılar.

Baş dönmesinin nedeni çoğu zaman beyne kan taşıyan damarlardaki kan basıncında yaşanan ani düşüştür. Yeterli kanla beslenemeyen beyin hücreleri oksijen yönünden eksik kalır. Genellikle yattığımız veya oturduğumuz yerden aniden kalkarsak başımız döner bu birkaç saniye sürer. Yemek yememek veya diyabetin iyi kontrol edemediği durumlarda kan şekeri seviyesi çok düştüğü için de baş dönmesi yaşanabilir. Az sıvı almak sonucu susuz kalmak veya ishal gibi hastalıklar nedeniyle sıvı kaybetmek de baş dönmesi yapar. İç kulaktaki rahatsızlıklardan dolayı da baş dönmesi oluşabilir.

Korunma

1- postural hipotansiyonu önlemek için oturduğunuz veya yattığınız yerden kalkmadan önce birkaç kez derin nefes alın. Sonra yavaşça hareket edin ve aniden kalkmayın.

2- Bol lifli yiyecekler içeren yemekleri düzenli yiyerek kan şekeri seviyenizi dengede tutun. Beyaz unla yapılan ve şekerli yiyeceklerden az tüketin.

3- Kalp ve ciğerlerinizin randımanını arttırmak ve beyne iyi oksijen gitmesini sağlamak için her gün en az 30 dakika aerobik egzersiz yapın. Diğer uygun egzersizler yürümek ve yüzmektir.

4- Küvette oturarak tedaviyi veya dönüşümlü sıcak soğuk duşu birçok kez yineleyerek damarlarınızı hareketlendirin ve kan dolaşımınızı hızlandırın. Bu kan akışını hızlandırır ve baş dönmesini önler.

5- Banyo suyunuzun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak su bacaklarınızda ki damarları genişleterek kan basıncını düşürebileceği için sudan çıkınca başınız dönebilir.

Tedavi

Başınız döndüğünde ilk yapmanız gereken şey ayaklarınızı yukarı kaldırmaktır. Son yemeğinizin üstünden en az iki saat geçmişse tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sandviç gibi besleyici bir şeyler yiyin.

Egzersizler: bazı baş ve vücut egzersizleri baş dönmesine iyi gelir. Bu özel “vestibüler rehabilitasyon” egzersizlerini öğrenmek için bir kulak uzmanına danışın.

Akupresür

1- Kan dolaşımını hareketlendirmek için göbek deliğinizin iki parmak altında bulunan BK6 noktasına başparmağınızla dairesel hareketler yaparak sıkıca bastırın.

2- Baş dönmesini geçirmek için çenek ile kafatası arasında ve kulak memesinin tam arkasında bulunan çukura başparmağınızla birkaç kez bastırıp bırakın.

Vertigo girdabı

Vertigo adı verilen baş dönmesi ile karşılaştığınızda çevrenizdeki her şey etrafınızda dönüyormuş gibi hissedersiniz. Gözlerinizi kapamakla da bu duygudan kurtulamayabilirsiniz. Dönme hissi bir dakikadan fazla sürerse mideniz bulanabilir ve hatta bazen kusabilirsiniz. Ayrıca ayakta duramayabilir veya bayılabilirsiniz. Bu belirtilere genellikle viral lebirentit veya meniere hastalığında olduğu gibi iç kulakta dengeyi sağlayan organları etkileyen bir rahatsızlık neden olur.

Baş dönmesinin nedenleri

Aşağıda baş dönmesinin çeşitli nedenleri sayılmaktadır. Bunun önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğini de unutmayın.

1- Damar hastalığı

2- Anormal kalp atışı

3- Felç

4- Boyun eklemlerinde kireçlenme

5- Ani duygusal stres

6- Epilepsi

7- Alkol veya uyuşturucu sarhoşluğu

8- Göz yorgunluğu

9- Gıda alerjisi

10- Hormonal değişimler

11- Beyin enfeksiyonu

Bir önceki yazımız olan Kilo verip zayıflamak için şok diyet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır