Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Bel fıtığı tedavisine egzersiz yöntemi

bel-fitigiModern yaşamın en sık görülen sağlık problemlerinden biride bel ve boyun bölgesinde oluşan fıtıktır. Ancak bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisine olumlu sonuç veren egzersiz yöntemi sizi bel fıtığı ve boyun fıtığından uzak tutacaktır.

Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün, ayak tabanlarınızı yere bastırın ve vücudunuzu gevşetin.

Karın kaslarınızı, karın ve kalçanızı yere yaslayın. Belinizin çukuru yere temas etsin. Kalça kaslarınızı kasın ve 10 saniye durduktan sonra gevşeyin.

Yerde yatar pozisyondayken, sağ bacağınızı olabildiğince bükün . Dizinizi ellerinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin. Sonra hareketi sol bacağınızla tekrarlayın.

Yine yatar pozisyonda, bu sefer iki bacağınızı da bükerek karnınıza doğru çekin. Bu işlemi yaparken ellerinizden de yardım almanız mümkün.

Sırt üstü yatarak kollarınızı her iki yana uzatın. Dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı öne doğru dizlerinize uzatarak, başınızı ve omzunuzu hafifçe kaldırın.

Sırtüstü yatar pozisyondayken, bir bacağınızı dümdüz şekilde tutarak yukarıya kaldırın ve indirin. Hareketi daha sonra diğer bacakla tekrarlayın.

Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi hafifçe bükün, ayaklarınızı açın. Ayak tabanı yere basar biçimdeyken, belinizi ve kalçanızı yavaşça yerden kaldırın. Birkaç saniye bu şekilde durduktan sonra gevşeyin.

Yapacağınız bu 6 bel egzersizi, gün geçtikçe bel kaslarınızın güçlenmesini sağlayacak ve sizi fıtıktan koruyacak. Eğer fıtığınız varsa, hareketleri yapmadan önce doktora danışın.

Bir önceki yazımız olan Varis başlıklı makalemizde kılcal varis, varis başlangıcı ve varis belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır