Burdasınız: Ana Sayfa » Bitkisel Sağlık » Çileğin Faydaları Nelerdir?

cilegin-faydalari_646x340Çilek üzümsü meyveler grubunda yer alır. Baharın güzel günlerinde parlak pembe rengi, güzel kokusuyla insani çeken bir meyvadır. Yaprakları tüylü, çiçekleri beyazdır. Çileğin yenilen kısmı çiçeğidir. Bitkinin meyvası bu değildir. 20’den fazla türü olduğu bilinmektedir.

Çileğin Faydaları

Hekimlik bakımından çileğin içinde yüzde 7 kadar levüloz denilen bir çeşit şeker, asit salisilik, demir,
kireç, limon ve elma asitleri vardır. Çilekte A, B ve C vitaminleri oldukça bol bulunur. Bu bakımdan büyüme çağındaki çocuklar ve gençler için çilek canlara can katan bir ilâç gibidir. İçindeki özel şeker cinsi ve öteki maddeler dolayısıyla idrar söktürmek, vücudu serinletmek, toplanan zehirleri dışarı atmak gibi tesirleri vardır. Zayıflara, fazla şişmanlıktan şikayet edenlere, veremlilere, nikrislilere iyi bir ilâçtır. Afrodizyak etkisinin olduğu söylenilmektedir. İçerdiği potasyum ve fosfor nedeni ile kronik böbrek yetmezliği olan kişiler tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çileğin hem taze halinde, hem de komposta, reçel, şurup şeklinde kullanılması, hasta olsun sağlam olsun bütün insanlar için faydalıdır.

20 gram çilek kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp içilirse iştahı açar, idrarı bollaştırır.Bazı insanlar çilek yeyince kurdeşen olurlar. Bu durum, o insanların vücudunda çileğe karşı bir dayanıksızlık olduğunu meydana koyar. Buna alerji denir. Azdan başlayıp gitgide arttırarak bunun önüne geçilebilir. Çilek toprağa yakın olarak yetişen bir bitkidir. Bunun için toprak ve gübreler kirli olursa tifo, paratifo, dizanteri gibi hastalıkların mikroplarıyla bağırsak kurtlarının yumurtalarını taşıyabilir. İyisini seçmek ve yemeden önce dikkatle yıkayıp temizlemek lazımdır. Eğer dikkatlice temizlenmezse böbrek kumuna neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kayısı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır