Burdasınız: Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » Çocuklarda ateşlenme

cocukates-150x150Gözer, yaptığı yazılı açıklamada, insanlarda vücut ısısının 37 dereceye ayarlı olduğunu, çocuklarda vücut ısısı 37.5 derecenin üzerine çıktığında ateşli kabul edildiğini ifade etti.

Ateşli çocukların çok az bir kısmında yaşamı tehdit eden veya ileride yaşam kalitesini etkileyebilecek ciddi bakteriyel enfeksiyonların söz konusu olduğunu belirten Gözer, bebeğin 37,4 ile 38 derece arasında ateşi varsa, antipiretik verilerek ateşin 1-2 saat evde takip edilebileceğini, ancak hasta görünüyorsa ve diğer hastalık belirtileri varsa mutlaka doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Gözer, ateşi hızlı düşüren bazı ilaçlar ile aspirinin tehlikeli yan etkisine işaret ederek, anneleri bu konuda uyardı.

Eğer çocuk ateşli havale geçiriyorsa (1-6 yaş), böyle bir durumda anne-babaların serinkanlılığını kaybetmemesi gerektiğine işaret eden Gözer, “Genellikle havale çok kısa, yaklaşık 5-10 saniye sürer. Bu durumda bebeğin üzerini soyup ateş düşürücü fitil verebilirsiniz. Ayrıca hava yolunun açık olduğunu, soluk alıp verdiğini kontrol edin. Hemen en yakın hastaneye götürün. Çocuk çok soğuk suya sokulmamalı, ayıltmak için sarsılmamalı veya tokatlanmamalıdır” ifadesini kullandı.

Gözer, havalenin çocukta yol açacağı hasarların direkt havalenin sebebine bağlı olduğunu, 6 ay-6 yaş arasında görülen basit ateşli havalelerin genellikle tehlikesiz olduğunu ve hiçbir hasar bırakmadığını belirtti.

Ancak havale ciddi bir enfeksiyona, özellikle de menenjit veya ensefalite bağlıysa, daha ciddi sonuçlar doğurabileceğine işaret eden Gözer, bu gibi durumlarda çocuğun mutlaka yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır