Burdasınız: Ana Sayfa » Diş Sağlığı » Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

dis-agrisi-nasil-gecerAğrı vücutta ters giden şeylerin dışa vurumu yani hastalığın habercisidir bu hastalığın derecesi ciddi boyutta olabileceği gibi küçük bir tedavi ile iyileşebilen bir rahatsızlıkta olabilir. Diş ağrısı için kesin bir tedavi istiyorsanız mutlaka diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir.

Diş ağrısının birçok nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanı diş çürümesi, diş iltihaplanması, enfeksiyon, sinirlerin açığa çıkması gibi birçok sebep olabilmektedir. Malesef bu ağrılar hiç umulmadık zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin gece başlayan diş ağrıları için doktora gitme olasılığınız çok düşük olmaktadır. Bu tip durumlarda ağrıyı azaltacak bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. İyi bir ağrı kesici ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz fakat bu başlı başına çözüm değildir. Eğer iltihaplanma varsa ağrı kesicinin etkisi geçer geçmez tekrar başlayacaktır. Doktorunuzun belirlediği ağrı kesici ve antibiyotiği kullanıp sizin için belirlediği tedavi yöntemi en iyisi olacaktır.

Kısa süreli rahatlama için dişinizi fırçalayınız, diş ipi ile diş aralarınızda kalan yiyecekler varsa temizleyiniz, ağrı kesici içiniz, bol tuzlu su ile birkaç dakika ağzınızda gargara yapınız veya bol tuzlu suyu ağrıyan dişinizin üzerinde toplayınız tuzlu uygulamayı saatte bir tekrar ediniz. Hâla ağrılarınız devam ederse nöbetçi eczane bulup diş ağrısı için geçiçi bir antibiyotik isteyebilirsiniz. Tekrar edecek olursak ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı başlı başına yeterli değildir diş hekimi tarafından tedavi şarttır.

Diş ağrıması sürecinde karbonhidratlı makarna, pirinç, patetes gibi yemeklerden uzak durmanız daha sağlıklı olacaktır. Kesinlikle mayalı ve alkollü içki içmemelisiniz kötü bakterilerin daha çok gelişmesine neden olabilir bunun yanısıra alkolle birlikte tedavi için kullanılan ilaçları kullanamazsınız. Sıcak uygulama yapmamalısınız iltihaplanmayı ilerletebilir aynı zamanda sıcak şeylerden uzak durmalısınız örneğin çay gibi.

Genellikle diş ağrısı için yapılan yanlışlıklar ağrıyan dişin üzerine alkollü pamuk bastırma, alkol içmek, yeşil nane çiğneme, sıcak uygulama, bilinçsiz ve düzensiz antibiyotik kullanımıdır. Bunun gibi yöntemlerle ağrıyı dindiremekten ziyade rahatsızlığınızı dahada ilerletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş lekelerine sebep olan besinler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır