Burdasınız: Ana Sayfa » Diş Sağlığı » Diş lekelerine sebep olan besinler

dis-lekeleri

Özgüven eksikliğine neden olan diş lekeleri neden olan birçok yiyecek ve içeceği günlük yaşamımızda tüketiyoruz. Ağız ve diş sağlığı sadece ihtiyaç durumundan çıkarak bakımlı ve güzelliğin temel unsurları için son derece önemlidir. Özellikle gün içerisinde tükettiğimiz çay ve kahve gibi yapısında kafein bulunan maddeler diş lekelerine sebep olan etkenlerdir. Bikadin.com olarak diş lekelerine sebep olan yiyecek, içecek ve besinler hakkında bilgi verelim;

Diş lekesi nedir?

Dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden kaynaklanan ayrıca tedavi sürecinde kullanılan antibiyotiklerden de oluşabilen lekelerdir. Diş lekeleri kişiyi görünüm açısından rahatsız edicidir. Fakat kısa süreli tedavi işlemleri sayesinde kolaylıkla temizlenebilir.

Soda ve kola

İçecekler içerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.
Kımızı ve beyaz şarap

Kırmızı şarap dişlerde yoğun rengi sebebi ile beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde leke yapar.
Kahve ve çay

Çay ve kahve ülkemizde oldukça tüketilen bir içecek fakat içerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.
Havuç suyu ve vişne suyu

Bu meyve suları gibi içinde ‘kromojenic’ içerikli gıdalarda diş lekelerine sebep olur.

Hazır gıdalar

Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır. Bakımlı ve temiz olmak için diş lekelerine ve temizliğine önem vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Uykuda Diş Gıcırdatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır