Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Domuz Eti Yemenin Zararları

domuz-etiÜlkemizde çok az tüketilen domuz eti daha çok yabancı ülkelerde tüketilmektedir. Domuz eti ile yapılan pastırmalar dünyaca ünlüdür. Bunun yanısıra domuz etinden sucuk, pirzola gibi ürünlerde yüksek oranlarda tüketilmektedir. Son dönemlerde de ülkemizde tüketilme oranları artmaya başlamıştır. Hep merak etmişizdir domuz eti müslümanlıkta neden haramdır. Elimizden geldiği kadar hurafelere yer vermeden bilimsel araştırmaları sizlere aktaracağız.

Domuz genellikle pis hayvan olarak bahsedilir. Bunun nedeni ise domuz hemen herşeyi ayırt etmeden yiyor. Örnek vermek gerekirsek kendi dışkısı, pis atıklar ve çöplükleri yiyor hatta ölmüş kendi çoçuğunu yiyebilen, diğer hatalıklı hayvanların leşini yiyebilen bir hayvandır. Domuzlar en hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahip olan hayvanlardan birisidir. Ortalama 4 saat gibi kısa bir süreye sahip olduğu biliniyor. Çok hızlı sindirdikleri için besinlerdeki zehirli ve zararlı maddeleri atamayabiliyorlar ve kendi hücrelerinde toksinleri barındırıyorlar.

Diğer taraftan inek, kuzu, keçi gibi hayvanlar incelendiğinde bu hayvanların beslenme şekilleri tamamen yararlı bitkilere dayalıdır. Otçul hayvanlardır. Sindirim sistemleri yavaş işler örneğin bir ineğin sindirimi yaklaşık 12 saati bulabilmektedir. Aynı zamanda terardan inekten örnek vermek gerekirse 3 tane mide vardır buda sindirimin ne kadar yavaş olduğu görülmektedir.

Konumuzla çok alakalı olmadığı için yazıp yazmama arasında kaldım halkımız tarafından yanlış bilinen eşini kıskanmayan tek hayvan domuzdur inanışıdır. Eğer yerseniz eşinizi kıskanmazsınız gibi düşüncelere inanılmıştır. Bu tarz düşünceler hurafeden öteye geçmemektedir ve yanlıştır.

Bir önceki yazımız olan Anasonun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır