Burdasınız: Ana Sayfa » Cinsel Sağlık » Erkeklerde sertleşme sorunu

Neredeyse tümü, cinsel yaşamları boyunca zaman zaman geçici sertleşme Güçlüğü yaşamıştır. Sertleşme sorunu, cinsel performans için yeterli sertliği sağlayamama ya da sertliği  Sürdürememe olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde, 40 yaş üstündeki Erkeklerin üçte ikisinde, çeşitli derecelerde sertleşme sorunu Bulunmaktadır. Yine ülkemizde, sertleşme sorunu olan erkeklerin %80’ İnde, Geçici Sertleşme güçlüğü; uykusuzluk ve yorgunluğa, stresli ve hızlı yaşam temposuna, iş sorunlarına, ağır çalışma koşullarına, uygunsuz bir yerde ilişkiye girilmesine, genel bir sağlık sorununa, kullanılan bir ilaç ya da alkole, evlilikte eşler arasındaki anlaşmazlıklara, erkeğin ilişkiye girdiği kadının aşağılayıcı veya olumsuz bir davranışına, yakalanma korkusuna, suçluluk duygusuna, sevilen bir kişinin ya da yakının kaybına, ev içi düzenini etkileyebilecek uzun süreli misafirliklere, yaşamdaki önemli değişikliklere (iş, ev, şehir değişiklikleri, boşanma, yeni doğan bir bebek v.b.) bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşanan sertleşme güçlüğü erkek tarafından önemsenmez, üzerinde durulmaz se, genellikle daha sonra girilen ilişkilerde tekrarlamaz. Şayet erkek yaşadığı sertleşme sorununu kafasına takar, daha sonra gireceği ilişkilerde de aynı şekilde sertleşme sorunu yaşayacağını düşünmeye başlayıp kaygılanırsa, sorun kalıcı hale dönüşmeye başlar. Geçici sertleşme sorunlarının önemli bir kısmı psikolojik kökenlidir. Psikolojik kaynaklı sertleşme sorunları, genellikle birden ortaya çıkar ve zaman içinde değişiklik gösterebilir. Sabah sertleşmelerinin olması, mastürbasyonda sorun yaşanmaması, psikolojik kaynaklı bir sertleşme güçlüğü olduğunu düşündürür.

Kalp-damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, geçirilmiş prostat ameliyatları, böbrek hastalıkları, sertleşmeyi bozan, bedensel kaynaklı organik nedenlerdir. Organik kökenli hastalıklarda sertleşme güçlüğü süreklidir ve her koşulda ortaya çıkar. Mastürbasyon sırasında sertleşme olmaması, sabah sertleşmelerinin kaybı, organik kaynaklı sertleşme sorununun belirtileridir. Bu gibi durumlarda, mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmanız gereklidir. Şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi, vücudun damar sistemini etkileyen hastalıkların, her erkekte mutlaka sertleşme güçlüğüne neden olacağı şeklindeki düşünce yanlıştır. Halen genel olarak kabul gören düşünce, “sertleşme bozukluklarında organik ve psikolojik faktörlerin farklı oranlarda ve birlikte yer aldığı”dır. Ayrıca, psikolojik sorunları ön planda görünen bir erkeğinde yaşadığı sertleşme güçlüğünün ardında organik bir neden yer alabileceği gibi, organik bir nedene bağlı sertleşme güçlüklerine psikolojik faktörlerde eklenebilir. Bu nedenle, sertleşme sorunun kalıcı olduğunu düşünüyorsanız, cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir profesyonel yardım almalısınız.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır