Burdasınız: Ana Sayfa » Bitkisel Sağlık » Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir

hatmi-cicegi1HATMİ bitkisi yaprakları tüylü, çiçekleri beyazımsı mor, bazen de pembe bir çiçektir. Memleketimizde çok bulunur ve herkesçe kolaylıkla tanınır. Kullanılan yeri kökü ve çiçekleridir. Kökler sonbaharda alınır, yıkanır, rutubetsiz ve gölge bir yerde kurutulur. Fırında kurutmak da mümkündür. Çiçekleri ise Temmuzda ve Ağustosta toplanarak kurutulur. Hatmi tek başına kullanılabileceği gibi bazı bitkilerle karışık olarakda kullanılabilir. Aşağıda bahsedilen karışım ile özellikle ağız ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi geldiği söylenilmektedir.

 

Hatmi Bitkisinin Faydaları

10 gram hatmi kökü bir litre suda çay gibi haşlanırsa elde edilen suyu göğüs nezlelerinde yumuşatıcı etkisi vardır. Çiçekleri de aynı şekilde nezle ve bronşitleri, öksürükleri giderecek bir tesir yapar. Onun için hekimlikte hatmiyi,  ebegümeci, menekşe, sığırkuyruğu, devetabanı gibi birtakım bitkilerle karıştırarak ve çay gibi haşlayarak kullanırlar. Bu karma kür en meşhur olan ev bitkisel kürüdür. 30 gram hatmi bir litre suda kaynatılarak yapılan karışım dişetleri, ağız ve boğaz iltihaplarında yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir gargaradır. Bu gargaraya biraz da oksijenli su karıştırılırsa mikropları öldürme gücü de verilmiş olur.
Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplarda hatmi suyuyla hazırlanan lâvmanlar iltihabın çabuk geçmesini sağlar. Bütün bu güzel niteliklerinden dolayı hatmi her zaman el altında bulundurulması gereken bir ev ilâcıdır.

Bir önceki yazımız olan Çileğin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır