Burdasınız: Ana Sayfa » Homeopati » Homeopati’nin Tarihçesi

Hippokrates:

M.Ö 460 – 370 yılları arasında istanköy (Kos) Adasında yaşamış olan Hippokrates modern tıbbın kurucusu kabul edilir. O dönemde Hippokrates üç önemli kuramdan bahsetmiştir.    I

Natura Medicatrix: Otonom – Kendi kendine çalışan, dışarıdan bir müdahale olmaksızın denge içinde çalışan biyolojik sistemler.

Allopati: Yakınmaların karşısında etkiler göstererek iyileştiren ilaçlar sistemi: Kan basıncı yükselince antihipertansif ilaçların kullanılması gibi. Günümüz modern tıbbı.

Homeopati: Sağlıklı insan deneylerinde ortaya çıkardığı yakınmaların benzerini tedavi eden ilaçlar sistemi. Allerjik burun akıntısında benzer bulguları çıkaran Alium Cepa ( kuru soğan } kullanılması gibi.

Hippokrates’ten sonra homeopatiden bahseden diğer bir hekim 1493 – 1541 yılları arasında yaşamış modern farmakolojinin kurucusu sayılan Paracelsustur. Paracelsus bütüncül yaklaşımdan, hastanın bireyselliğinden ve ilacın bireyselliğinden bahsetmiş ilk hekimdir.

Bir önceki yazımız olan Homeopati Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır