Burdasınız: Ana Sayfa » Diyet » Kış Diyeti

kis-diyeti-2984Kış mevsimini iyice hissettiğimiz bugünlerde, soğuklar beraberinde çeşitli hastalıkları da getirmektedir. Sağlığımızı korumamız açısından yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır.

Havaların soğuması ile yürüyüşten ve spordan uzaklaşırken evde geçirilen süre de artmaktadır. Evde geçirilen sürenin uzaması ve yetersiz güneş alımı da bizi mutsuzluğa iterken iştah artışlarını tetikler. Bu sırada metabolizmamızı koruma altına alıp daha da güçlendirmemiz gerekir. Peki soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunurken aynı zamanda kilo almamanın yolları nelerdir?..

Kilo almamak için az ve sık yiyerek öğün sayısını artırıp iştah kontrolünü sağlayabilirsiniz, bunun için yanınızda sağlıklı ve pratik ara öğünler bulundurun. Lif içeriği yüksek besinler tokluk süresini uzatarak ara öğünler için sağlıklı bir seçim olacaktır. Sürekli atıştırmanın önüne geçecek kepek, yulaf, çavdar, kuru fasulye, nohut, meyve ve sebze gibi lifli gıdalar midede su çekip şişeceğinden, yeme isteğini azaltacaktır. Meyve suyu yerine meyvelerin kendisini tüketerek hem lif alımını artırmış olursunuz hem de enerji alımını azaltarak kilo alımını önlemiş olursunuz. Yemekleri çok iyi çiğnemeli ve yavaş yemelisiniz. Her öğün en az 20dk sürmelidir.

Her gün mevsim meyve ve sebzelerinden farklı çeşitlerde tüketin. Beslenmenizde her renge yer vermelisiniz ve tek tip beslenmekten kaçınmalısınız. Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için A ve C vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Kış aylarında bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere ve meyvelerin tüketilmesi ile bu vitaminlerin alımını sağlayabiliriz.

C vitamini alımını en etkin şekilde sağlayabilmek için meyve, meyve suları ve salataları tüketmeden hemen önce hazırlamamız gerekir. Çünkü C vitamini ısı, ışık gibi dış etmenlerden çabuk etkilenir. Ayrıca C vitamininin depolanma özelliği olmadığından bir seferde 1 çay bardağından daha fazla meyve suyu tüketmeyin.

E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili bir vitamindir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmakta, A vitamininin okside olmasını da engellemektedir. E vitaminin iyi kaynakları olan; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerin yeterli miktarlarda tüketilmesi önemlidir.

Soğuk kış günlerinde vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında çay, kahve gibi kafein içeren içecekler yerine ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, yeşil çay gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmeniz dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığında Ayak Sorumları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır