Burdasınız: Ana Sayfa » Bitkisel Sağlık » Kuşburnu Çayı Yararları

kusburnu-cayi-nasil-demlenirKuşburnu Anadolumuzda dağlık alanlarda yetişen hem toplaması hemde işlemesi zahmetli olan bitkilerdir. Yeme-içme kültürümüzde kuşburnu ile marmelat yapımı ve çay yapımı yaygındır. İçinde tüylü bir yapısı vardır ve çok sayıda tohum bulunur. Sonbahar aylarında hasatı olur. Özellikle marmelatı kış aylarında kahvaltı sofralarımızın parçasıdır ve çok lezzetlidir. Aynı zamamanda kurutulabilir. Çay yapımı ise kurutulan kuşburnundan yapılır. Taze kusburnu çayı ise marmelat haline gelmeden evvel kaynamaya yakın sıcaklıktayken içilir fakat bu durum sadece hasat zamanı mümkündür. Rengi kırmızıdır. Marmelatı ise biraz daha koyu renktedir. Anadolumuzda değişik isimlerede sahiptir yabangülü, itburnu, itgülü, gülelması, yiric yörelere göre farklı adlandırılabilmektedir.

Kuşburnunun faydaları elbetteki saymakla bitmez biz burada bilinen ve önemli özelliklerinden bahsedeceğiz. Kuşburnu içerisinde B1, B2, K ve P vitaminleri, protein, mineral, potasyum ve sodyum gibi pek çok vitamin ve minerali içerisinde bulunduran kuşburnu çayı, sağlığımız için çok faydalı bir içecek. İçeriğinde bulunan bu vitamin ve mineraller sayesinde vücuda dirilik ve direnç sağlayan kuşburnu çayı, aynı zamanda gözlerin de dostu. Sindirim sorunlarına iyi gelen ve bağışıklığı destekleyen bu bitkisel çayın kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Potasyum açısından çok zengin olan bu bitki kansere yakalanma riskini azaltma etkisi vardır. Özellikle bazı kanser hastalarında iyileştirmeye destek olduğu, kemoterapi esnasında kullanıldığı ve kan değerlerini dengelediğinden bahsedilmektedir. Vücut direncini tekrardan güçlendirdiğinden bahsedilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır