Burdasınız: Ana Sayfa » Bitkisel Sağlık » Lahananın Faydaları

lahananin-faydalari-2025Doğanın bizlere sunduğu muhteşem nimetler saymakla bitmez. Bunlardan birini söylememiz gerekirse, lahanayı örnek verebiliriz. Bildiğiniz gibi lahana geniş ve kalın yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen bir tür bitkidir. Peki bu lahana ne işe yarıyor? Neden yemeliyiz? Buyurun…

Lahanayı doğal bir antibiyotiğe benzetebiliriz. Portakaldan daha fazla C vitaminine sahip olan lahana, bu yönüyle dudak çatlamalarına, diş eti kanamalarına, bazı cilt hastalıklarına, soğuk algınlığına ve depresyona karşı büyük bir düşmandır. Ayrıca yaralarınızın iyileşme sürecini hızlandırır, bu da lahanayı bir adım daha öne çıkartmaktadır.
Eğer lahanayı kür olarak kullanmayı tercih ederseniz de etkisini çok kısa sürede göstermektedir. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır ve hücre yenilenmesinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Bu yönüyle de lahana, doğal toksin ilacı görevini görmektedir.
Kükürt dediğimiz besin maddesi ise, vücudumuz için çok yararlı bir besin maddesidir. Eğer vücutta kükürt eksikliği olursa enfeksiyonlarınız hızla artar, hastalık süresi uzar ve yaralarınız varsa bunların da iyileşme süresi uzar. Lahana da tam burada devreye girer ve vücudunuzun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Vücuttaki dayanıklılığı arttırır. Ayrıca kükürt bakımından oldukça zengin olan lahana, yaraların mikrop kapmasını engeller ve iyileşmeyi oldukça hızlandırır.
Lahana ve benzeri sebzeler, kemik sağlığınız için oldukça faydalı besinlerdir. Kemiğin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri fazlasıyla içinde barındıran lahana, kemiklerinizin gerek duyduğu tüm her şeyi karşılayabilen bir besin olma özelliği de taşımaktadır.
Ayrıca kan basıncını dengede tutarak kalp krizi ve felç riskini engelleyici özelliği de bulunmaktadır. İçindeki vitaminler sayesinde beyindeki fonksiyonlara büyük bir destekçidir. Eklem ağrısı çekiyorsanız, ateşiniz ve alerjiniz de varsa bu hastalıkların şiddetini azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin gözdesi, lahanadır.İşte bir lahana bütün bunları yerine getirebilir. Fazlasını tüketmek elbette zararlıdır. Ama doğru tüketilirse, lahana vücudunuz için adeta doğal bir ilaç haline gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Kuşburnu Çayı Yararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır