Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Panik Atak Tedavisi Mümkün Mü?

panik-atak

Panik atak hastalığının başlangıcı değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle çocuklarda görülmeyen panik atak 20’li yaşların başındaki kişilerde başlar.

Panik atak krizi geldiği takdirde kişiden kişiye değişkenlik göstererek bu kriz yaklaşık 10 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Panik atak hastalığına sahip kişiler genellikle kalp krizi ve ölüm korkusu içinde olur. Bu yüzden evlerinde yalnız kalmaktan çekinirler. Panik atak hastaları evde tek başlarına kalamadıkları gibi sokağa da tek başına çıkamazlar. Çünkü yabancı kişilerin onlara yardım etmeyeceğini düşünürler. Bu yüzden panik atak hastalarının sosyal hayatları oldukça problemlidir. Panik atak hastası bilinçaltında biriktirdiği korkuların gerçek olduğuna inanarak bu yönde bir hayat sürmeyi tercih etmektedirler.  Bu korkuların gerçekliğini kimseye inandıramadıklar için insan ilişkileri de zedelenir. Hem arkadaşlarıyla hem de aileleriyle sorunlar yaşayabilirler. Burada gün yüzüne çıkacak olan en önemli soru; panik atak tedavisi mümkün mü?

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlk defa panik atak yaşayan kişiler geniş bir fiziksel muayeneden geçmek zorundalar.  Muayene edilirken hiçbir bulgu yoksa bu durum psikolojik bir durum haline gelir. O andan sonra bir psikiyatrik tedavi alınmalıdır. Ancak ilk olarak geniş bir fiziksel muayeneden geçip size bir şeyiniz yok denildiği zaman kendi başınıza da bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Doktorunuza güvenip bir sorununuzun olmadığına kanaat getirirseniz, hastalığını otomatik olarak geçmiş oluyor. Ancak fiziksel muayeneden sonra tekrar panik atak geçirirseniz, o zaman psikolojik destek almanız gereklidir ve hemen bir psikiyatri uzmanına görünmelisiniz.

Psikiyatrilerin yaptığı ilk tedavi yöntemi bilişsel farkındalıktır. Burada psikiyatrilerin yaptığı hastayı olumsuz düşüncelerden kurtarmaktır. Bu negatif düşünceler arasın kalp krizi ve ölüm gibi durumlar söz konusudur. İlk olarak bu düşüncelerin hastanın zihninden atılması sağlanır. Burada aslında yapılmak istenen farkındalık kazandırma ve bilinçlendirmedir. Burada aslında panik atağın ne olduğu ve ne olmadığı hastaya anlatılmaya çalışılır ve bu fikirlerin hem hastanın bilincine hem de bilinçaltına sokulması sağlanır. İkinci olarak hastaya yönelik yapılan tedavi ise duygusal boşalımdır. Burada çocukluk döneminde yaşanılan ve bastırılan korku, kaygı, üzüntü, endişe ve stres gibi duygular ortaya çıkarılmaya çalışılır. Psikiyatrilerin burada yaptığı bu duyguları dışarı çıkarıp boşatılmasını sağlamaktır. Bu korkularla yüzleşip üstesinden gelinir.

Ayrıca panik atak hastalığı için ilaç tedavisi de kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde beyinde bozuk olarak duran sinir hücrelerinin tedavisi için bazı ilaçlar kullanılır. İlk olarak ilaç dozu oldukça düşük bir seviyede başlar, hastalığın düzelmemesi sonucunda bu doz yükselerek hastalığın tedavi edilmesi sağlanır. İlaç tedavisi yaklaşık bir yıl gibi bir süre almaktadır. Bu süreden sonra hastanın sağlığında olumluya doğru bir gidişat görülür ve ilaçlar azaltılmaya başlanır.

Panik atak hastaları genel olarak hastalıklarının fiziksel olduklarını düşünürler ve psikiyatri desteğini çoğu zaman reddederler. Ancak genel olarak panik atak hastalığının tedavisi doktorlarda değil genel olarak psikiyatrisiler ve psikologlardadır. İlaç kullanımı aşamasında bu hastalığın tedavisinin olumlu sonuçlar doğurabilmesi için hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Özellikle güven duyduğunu ya da yanında rahat edebileceğiniz bir uzmana başvurmanız hastalığınızın tedavisi için büyük önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tek delikten yapılan iz bırakmayan ameliyatlar (S.İ.L.S) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır