Burdasınız: Ana Sayfa » Aile Sağlığı » Sigarayı Bırakmak

sigarayi-birakmak-8165

Sigarayı bırakmak hakkında ,sigarayı bırakmış biri tarafından yazılan önemli unsurlardır.

Sigarayı bırakmak,elbette herkesin de bildiği gibi sağlık için önemli bir adımdır.

Çoğumuz sigaranın zararlarını , insan vücuduna etkilerini ve neden içtiğimizi biliriz. Ancak sorun neden bırakamıyor olduğumuzu bilmeyişimizdedir.

Çok yaygın kurulan cümleler ; ” ağız tiryakisiyim ” , “nikotin bağımlısıyım” ,”sosyal açıdan yapacak başka bir şeyim yok” , “ellerimin boş olmasını istemiyorum” ve ne yazık ki en yaygın olanı  “seviyorum” dur.

Ancak sigarayı bıraktıktan belli bir zaman sonra ben hala sigarayı seviyorum diyen tek bir insana rastladınız mı acaba ?

İnsanlar neden sağlıklı olmak istemeleri gerektiğinden pek bihaberdirler.  Bu mantığın arkasında şu da vardır ; “Amaan ne olacak canım! Altı üstü sigara , herkes içiyor. ”  Sağlık , ne yazık ki kaybedildiği zaman varlığından haber olunan bir durumdur. İşte bu illüzyonlara dalmış insanlığın en büyük sorunudur. İnsanlar gün içinde o kadar çok olay, kişi ve durumla cebelleşir ki , kendisi ile ilgili en önemli realitelerin farkına varamazlar.

Peki sigarayı bırakınca ne olur ? Yani elbette internette,şu kadar saatte dolaşım sistemine şu olur,bu kadar günde akciğerlere bu olur” gibi yazılar göreceksinizdir.Ancak sigarayı bırakınca, insanın günlük deneyiminde asıl olarak ne fark eder ?

Bir sorun yaşadığında tiryakilerin ilk fırsatta bir sigara yaktıklarını görebilirsiniz. Stresli ,üzüntülü,sıkıntılı bir durumla karşılaşan sigara tiryakileri , ilk yardımı sigaradan alırlar. Bu sorunlarla tamamen yüzyüze gelmelerine, kendilerini sorunu çözmeye adamalarına engel teşkil eder. İşte sigarayı bırakınca gerçekleşen durum en büyük ölçüde budur. Arınma sürecini geçtikten sonra eski tiryakilerin eskisine oranla çok daha sakin ,çok daha kolay problem çözebilen insanlar olduğunu görebiliriz. Çünkü araya giren parazit kalkmış ve beyin kendini tamamen karşısına çıkan engeli çözmeye adamıştır. Ve bu insanın kendini geliştirmesinde , deneyimlerinden dersler almasında çok büyük etken oynar. Biz bir sorunu tamamen içimizde çözmediğimiz takdirde bu sorunun tekrar tekrar karşımıza geldiğini deneyimlemişizdir.

İşte sigarayı  bırakmanın en büyük etkisi insan hayatında budur. Kendini geliştirme hızında bir artış , odaklanmada artış , çözümsellikte artış.

Peki sigara nasıl mı bırakılır ?

Elbette tedaviler ve ilaçlar yardımcı bir etken olabilir,ancak asıl sır,sigarayı bırakmayı istemektedir. Bir insanın gerçekten kararlı olup ta yapamayacağı şey çok azdır.Azim ve Sabır ile arınmayı dilemelisiniz. Bunun can sıkmayan bir yöntemi yoktur , ancak canınızın sıkıldığı her ana değer.Üstelik cebinize kalacak para da cabası!

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır