Burdasınız: Ana Sayfa » Diş Sağlığı » Uykuda Diş Gıcırdatma

Genellikle uyku sırasında istem dışı dişlerin gıcırdatılması normal olmayan bir durumdur. Bu durumun başlıca sebebi strestir.

dis-dicirdatma-150x150Stresin arttığı dönemlerde diş gıcırdatmanın yani bruksizm şiddeti de artar.Dişlerdeki kapanış bozuklukları da diş gıcırdatmaya neden olabilir. Diş gıcırdatma sorunu olan kişilerin çoğunda dişe uyguladıkları kuvvet sonucunda dolgu ve dişlerin kırılması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra çene eklemi disfonksiyonuyla ilgili sorunlar ve sabahları sebepsiz baş, yüz ve boyun ağrısı görülmektedir.

Teşhis İçin Sorulan Sorular:

*Dişlerinizi uyurken gıcırdattığını eşiniz veya ailenizden birileri fark etti mi?
*Boyun ve omuzlarda ağrı oluyor mu?
*Çene ekleminizden ses geliyor mu?
*Sabahları uyandığınızda yüz kaslarınız ve kulaklarınızda bir yorgunluk ya da ağrı oluyor mu?
*Dişlerinizde ağrı ve hassasiyet var mı?

Tedavisi:

Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin giderilmesi de sorunu çözebilmektedir. Bazen bunlar yeterli olmaz ise stres için psikiyatri desteği alınabilir.
Dişler üzerine diş hekimi tarafından uygulanan şeffaf gece plakları aracılığıyla da bruksizmin zararlarından korunulmaktadır.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır