Burdasınız: Ana Sayfa » Genel Sağlık » Varis

varisDamarların içindeki basıncın çok yükselmesi kaçakçılarla zarar vererek kanın birikintiler oluşturarak damarları bükmesine şişirmesine ya da varise neden olur. Deriye en yakın olan bacaktaki damarlar en çok zarar görenlerdendir. Yaşam tarzınıza değiştirerek ameliyattan kurtulabilirsiniz.

Bacak damarlarındaki kapakçıklar kanın yerçekimi etkisiyle bacaktan aşağı akmasını önler damar kapakçıkları görevlerini tam olarak yerine getiremez hale gelince kan birikintileri oluşur. Beş insandan birinde varis görülür. Kadınların varis olma oranı erkeklere göre dört kat daha fazladır ve ailesinde varis bulunanlar bu hastalığa daha yatkındır. Varis olma riskinizi arttıran diğer risk faktörleri iyi beslenmemek az egzersiz yapmak ayakta durmak ve aşırı kilolu olmaktır.

Varisten Korunma

Varis riskini azaltma için:

1- mümkün olduğu sürece uzun zaman aynı yerde hareket etmeden oturmamaya veya hareketsiz ayakta kalmamaya çalışın.

2- Fazla kilolarınızı verin.

3- Kan dolaşımınızı egzersizlerle düzenleyin.

4- Otururken ayaklarınızı yukarıya kaldırın.

5- Tayt çorap ve jartiyer gibi kıyafetlerinizin çok sıkı olmamasına özen gösterin.

Tedavi

Genel tedbirler:

1- Özellikle sıcak havalarda hareketsiz kalmayın.

2- Otururken sandalyenin kan dolaşımını etkileyecek şekilde oturmayın ve ayak ayak üzerine atmayın.

3- Varis çorabı giymeyi düşünün.

Beslenme: günde en az 5 öğün meyve sebze yiyin. Özellikle turunçgillere yönelin. Esmer pirinç ve tam tahıllı gevrekler gibi bol lifli yiyecekler yiyin. Bunlar kabızlığı ve dolayısıyla bacak damarları üstünde basıncı artıran ıkınmayı önlemeye yardımcı olur.

Mutfak dolabındaki ilaçlar: flavonoid içeren elma sirkesinin damarlar üzerindeki büzücü etkisi damarlardaki şişliği indirir ve iltihaba iyi gelir.
Eczaneden: C ve E vitaminleri proantosiyanidin rutin silika ve çinko takviyesi alın

Bitkisel ilaçlar:
birkaç bitkinin damarları büzücü etkisi ve antienflamatuar özelliği bazıları ağız yoluyla alınır bazıları ise haricen kullanılır. Varis semptomlarını hafifletir.

İmdada yetişen yoga

Düzenli yoga egzersizleri yapmak kan dolaşımını hareketlendirdiği doku ve lenf sıvılarının boşalımını düzenlediği için varislerin ilerlemesini önleyebilir. Aşağıdaki yoga duruşları bu amaç için en yararlı olanlarıdır. Ancak tedavi altına alınmamış yüksek tansiyonunuz veya bacaklarınızda kan pıhtısı olma ihtimali varsa bunları uygulamayın.
Dinlenme duruşu: yogaya yeni başlıyorsanız semptomları hafifletmek için bu duruşu deneyin. Kalçalarınızın altına bir yastık koyun ve duvardan 45 cm uzaklıkta sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı kaldırıp duvara dayayın. Yavaş ve derin nefesler alın. Bu durumda beş dakika kadar kalın.

Omuz üstü duruş: bu duruş bacak damarları içinde ki basıncı düşürmeye yardımcı olabilir. Yogaya yeni başlıyorsanız deneyimli bir eğitmenin gözetimi olmaksızın omuz üstü durmaya kalkışmayın.

1- Ayaklarınız bitişik halde sırt üstü uzanın ve ellerinizi avuçlar aşağı bakacak şekilde yanlara yerleştirin. Nefes alırken ellerinizle aşağıya doğru bastırın ve ellerinizi yavaş yavaş başınıza doğru çekin. Kalçalarınızı kaldırın ve ellerinizle sırtınızın altını aşağıdan destekleyin. Bu yarım omuz üstü duruştur.

2- Nefes verirken bacaklarınızı dik olarak yukarıya kaldırın. Ve belkemiğinizi dikleştirerek tam omuz üstü duruş konumuna geçin. Bu konumda 20 kere derin derin nefes alın. Dizlerinizi bükerek bacaklarınızı yavaş yavaş yere indirerek duruşu bitirin.

Bir önceki yazımız olan Baş dönmesi Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok


© 2016 Biltaş Sağlık-Genel Sağlık Bilgisi Sitesi ve Tanıtım Sitesi · Subscribe: Posts Sponsor:Böcek İlaçlama Esenyurt-Bağcılar Böcek İlaçlama-Bu sitenin Seo çalışmaları profesyonelseo.com.tr tarafından yapılmaktadır